SZAKMAI- ÉS CÉLTANFOLYAMOK
EZEK A TANFOLYAMOK A MAGYAR HONVÉDSÉG AKTÍV (SZERZŐDÉSES ÉS HIVATÁSOS) ÁLLOMÁNYA RÉSZÉRE ELÉRHETŐEK.

MŰSZAKI GÉPKEZELŐI SZAKTANFOLYAMOK

A Magyar Honvédség műszaki gépkezelésére kijelölt állományának felkészítését a Magyar Honvédség Parancsokának 48/2021 (HK 3.) intézkedése szabályozza, amelyen belül a 3. pont rendelkezik arról, hogy a tanfolyamok végrehajtására és vizsgáztatására a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia kerül kijelölésre. Az intézkedés összesen 101 féle műszaki gép besorolását tartalmazza. A műszaki gépek csoportosítása és a kezelők felkészítéséhez előírt minimális óraszám alapján a tanfolyamok időtartama négy csoportra oszlik:

  1. nehéz műszaki gépek (197 tanóra),
  2. közepes műszaki gépek (132 tanóra),
  3. műszaki kisgépek (72 tanóra),
  4. egyszerű műszaki kisgépek (22 tanóra).

Ezen képzéseket koordinálja a KPAOO Műszaki Szakmai Felkészítő Alosztálya. Az intézkedésben foglaltak szerint a sikeres vizsgát tett, ezzel a műszaki gépek kezeléséhez előírt osztályos fokozatát megszerző állomány részére a műszaki gépkezelő igazolványokat a Tanulmányi Főnökség készíti el a vizsgadokumentáció alapján, majd juttatja el futárral az alakulatokhoz.

ÁT- ÉS TOVÁBBKÉPZŐ TANFOLYAMOK
Szerelő Oktatási Alosztály

Belső szabályozású képzési programok alapján hajtja végre a tanfolyamait, kivéve a B+H képzést, amit HVKF intézkedés szabályoz. Az intézkedés (a Magyar Honvédség közúti forgalomba nem helyezett, a közúton csak ideiglenes jelleggel közlekedő honvédségi járművek vezetőinek képzésével, vizsgáztatásával kapcsolatos feladatokról) alapján az MH Altiszti Akadémia honvédségi gépjárművezető kiképző illetve oktató felkészítést folytat.

A páncélos és gépjárműtechnikai szaktanfolyamok képzési ideje 3-5 munkanap, a B+H kiképző/oktató képzés ideje 15 munkanap. A képzési formák időtartama az elméleti illetve gyakorlati vizsgákat is tartalmazza.

A szaktanfolyamok a Személyzeti Csoportfőnökség által kiadott éves terv alapján kerülnek betervezésre, az alakulatok igénye alapján, de mivel a személyi és technikai feltételek alapján maximum 15 főre hatékony a képzés, ezért a tanévre levetítve ~20 tanfolyam kerül leadásra, de a terven felüli igények (pl.: KFOR) ezt akár +25%-al is növelhetik.

A Magyar Honvédség igényeinek kiszolgálásán kívül még a Terrorelhárítási Központ Műveleti Igazgatósága BTR-80 harcjárművezetőinek ki- és továbbképzését, valamint vizsgáztatását hajtja végre az alosztály, évente egyszer, kb. 13 fő tekintetében.

Az alosztály által végrehajtásra kerülő szaktanfolyamok:

  1. Műszaki Ellenőrző Állomás (MEÁ) üzemeltető 5 nap
  2. MB G270 CDI kezelő-karbantartó, típusismereti 5 nap
  3. MB UNIMOG 4000 kezelő-karbantartó, típusismereti 5 nap
  4. Század technikus 5 nap
  5. RÁBA H-sorozat kezelő-karbantartó, típusismereti 5 nap
  6. BTR-80 (80/A) kezelő-karbantartó, típusismereti 5 nap
  7. Áramforrás aggregát (KIRSCH) kezelő-karbantartó, típusismereti 5 nap
  8. Akkumulátor töltő-berendezés kezelő (Hódmezővásárhely) 3 nap

Mindezeken felül közúti (on-road), illetve terep (off-road) vezetéstechnikai, továbbá személy- és tehergépjármű szimulátoros felkészítéseket is végez az alosztály kijelölt állománya a MH alakulatai igénye alapján, illetve külön megállapodások szerint, a Készenléti Rendőrség valamint a Nemzetközi Vöröskereszt részére.

Logisztikai És Pénzügyi Szakmai Felkészítő Alosztály

A szaktanfolyamaik hossza 5 munkanap, amely az elméleti vizsgát is tartalmazza:

  1. Ellátó altiszt
  2. Általános raktáros
  3. Ruházati raktáros
  4. Élelmezési raktáros
  5. Üzemanyag raktáros
Műszerész És Katonai Informatikai Rendszerüzemeltető Oktatási Alosztály

Informatika:

Informatikai, informatikai biztonsági, valamint, ECDL START és a 7 modulos vizsgákra való felkészítést megtartása (Évente akár 8 csoport ECDL START és 3 csoport 7 modulos, 12 fő/csoport részvételével.)

Az Altiszti Akadémián induló egyéb tanfolyamokon és képzéseken meglévő informatikai témakörök leoktatása, azok informatikai hátterének biztosítása.

Fegyverzettechnika:

Fegyverzettechnikai tanfolyamok képzések:

Lövész- és harcjármű fedélzeti fegyverek technikai kiszolgálása (70 óra)

Ügyviteli Szakmai Felkészítő Alosztály

Az ügyviteli alap- illetve titkos ügykezelői tanfolyamok célja, olyan ismeretek elsajátítása, kezdeti jártasságok, készségek kialakítása, amelyek alapján a képzésben részt vevők szakmai felkészültségük alapján képessé válnak az ügykezelői beosztások ellátására.

Az alosztály szakmai képzéseire csak azok jelentkezhetnek, akiknek a jelenlegi vagy a tervezett beosztásához a végzettség szükséges.

Ezen felül az Elektronikus Iratkezelő Rendszer (EIR) használatának oktatására is van lehetőség, mind az ügyintézők, mind az ügykezelők részére, melyhez 18 munkaállomás áll rendelkezésre.

Vezénylő Zászlósi Szakmai Tanfolyam

A tanfolyam célja a szakmai felkészítés keretében olyan meghatározó ismeretek elsajátítása, jártasságok, készségek kialakítása, melyek birtokában a képzésben résztvevők képessé válnak a századparancsnok vezetési tevékenységének támogatására a század altiszti és legénységi állománya tevékenységének megszervezésében, irányításában, valamint a parancsnok és a törzs tanácsadójaként javaslatok tételére az altiszti és legénységi állományt érintő ügyeket illetően. Legyenek képesek nagyobb számú személyi állomány és eszköz hatékony irányítására.

A tanfolyam időtartama: 2 hét.