Nemzetközi Kiképző Alosztály
NEMZETKÖZI KIKÉPZŐ ALOSZTÁLY

A Nemzetközi Kiképző Alosztály (NKALO) a Magyar Honvédség Altiszti Akadémia alárendeltségében hajtja végre szolgálati feladatait. Az NKALO feladatrendszere a nemzeti- és nemzetközi rögtönzött robbanószerkezetek elleni védelem (C-IED) kapcsolódó képzéseit és kiképzéseit támogatja és szolgálja ki. A Magyar Honvédség C-IED képesség kialakításának szerves részét képezi, melyet nem csak az alosztály által végrehajtott tanfolyamokon, de ugyanúgy a missziós szerepvállalások alkalmával szerzett meg.

Az NKALO megalakulását a 2008-ban az MH Központi Kiképző Bázison, az Allied Command Tranformation égisze alatt végrehajtott törzstiszti és C-IED képezd a kiképző (T3) tanfolyamok vendégül látása inspirálta. Kiképzést biztostó szervezetként, a tapasztalat feldolgozások eredményeképpen 2010-ben az MH akkori vezetése egy új szervezeti elem létrehozását rendelte el 5 fővel.

 

Két év felkészülés után a Nemzetközi Kiképző Alosztály sikeresen akkreditálta a NATO C-IED T3 tanfolyamát, melyet akkor már teljes egészében magyar kiképzőkkel hajtott végre. A hiteles oktatás érdekében a már meglévő szakmai és nyelvi tudás mellé, a szakmai tapasztalat is elengedhetetlen, ezért az alosztály katonái megkezdhették a MH C-IED vonatkozású missziós feladatvállalásukat. A nemzetközi missziókban lehetőség volt afgán, iraki és mali műveleti területein C-IED kiképzői és mentori beosztásokat ellátni, valamint az itt nyert tapasztalatokat a képzésbe visszaforgatni.

A spanyolországi központú NATO C-IED Kiválósági Központtal (CoE) való együttműködés az elmúlt 10 évben nagy átalakuláson és fejlődésen ment keresztül. Ennek egyik ”gyümölcse” a hadszíntéri helyszínelő csoportok (Weapons Intelligence Team, WIT) megjelenése. A nemzeti és nemzetközi csoportok felkészítése és kiképzése az NKALO egyik profilja a már meglévő T3 tanfolyamok mellett. Ezek a csoportok képesek műveleti környezetben IED incidensek teljes körű helyszínelésére, értékelésére és elemzésére. A csoportnak nem csak a rögtönzött robbanószerkezetekre vonatkozó technikai felderítése a célja, de éppúgy rekonstruálni tudja a helyszínnel és a támadással kapcsolatos taktikai eseményeket. A WIT képes törvényszéki bizonyítékok gyűjtésére és dokumentálására, mely az IED hálózat-ellenes műveletek támogatja, illetve segíti a saját erők technikai és taktikai harceljárásainak folyamatos fejlesztését és fejlődését.

Az alosztály nem csak nemzeti és nemzetközi T3 és WIT kiképzésekben vesz részt, hanem folyamatosan keresve új utakat és dimenziókat a különböző bi- és multilaterális interoperabilitási platformokon (V4, Európai Védelmi Ügynökség-EDA, BENELUX Védelmi Együttműködés C-IED Kiválósági Központ, NATO Tengerészeti Lefogó Műveletek Kiképző Központ, EUBG készenlét, kétoldali C-IED felkészítések iraki, jordán hadsereg együtt működés) keresztüli szerep vallások során új képességek kialakítása és adoptálása is a feladata, mely pontosan beleilleszkedik és szorosan támogatja a MH jelenlegi Vezetőinek parancsnoki elvárásait.