A 18 hetes Alap Altiszti Tanfolyam (a továbbiakban AAT) egyéves képzés, nappali munkarendben. A képzés ideje alatt a résztvevők teljes ellátásban részesülnek.
Az AAT fő célkitűzése, hogy a leendő altisztekben kialakítsa az altisztek főbb személyes-, társas-, vezetői-, illetve módszer kompetenciákat. A képzés célja felkészíteni az MH leendő altisztjeit a beosztásaikból adódó megfelelő szintű vezetői tevékenységekre. A 24/2005 (IV.30.) HM rendelet mellékletében meghatározottak alapján feladataik közé tartoznak többek között:
8 hét Egységes Alapkiképzés (EAK);
14 hét Altiszti Alapfelkészítés;
20-24 hét Altiszti Szakmai Felkészítés;
A képzés helye: Szentendre, Csobánka, Izbég
A civil életből érkező kiképzendők az alapkiképzés során sajátítják el azokat a katonai alapismereteket, amelyek nélkülözhetetlenek a katonai hivatás és szolgálat megkezdéséhez. Ilyen alapismeretek közé tartoznak a teljesség igénye nélkül:
Az alapkiképzés végén egy komplex (elméleti és gyakorlati) záróvizsgán számot adnak megszerzett tudásukról. A záróvizsga sikeres teljesítését követően Honvédesküt tesznek.
Amennyiben az alapkiképzést a jelentkező nem tudja teljesíteni, úgy nem folytathatja tanulmányait a megkezdett tanévben, de a következő tanévben újra benyújthatja jelentkezését.
A képzés helye: Szentendre
Az Altiszti Alapfelkészítés során a pályakezdéshez nélkülözhetetlen alapszíntű vezetői tudásanyagot sajátítják el. A vezetői képességek kialakításához többek között az alábbiakban kell ismereteket szerezniük, úgymint: a rajparancsnok harcparancs kiadásának módjai, menetalakzatok, tevékenység megállásnál, tevékenység járőrbázis foglalása során, tevékenység az ellenséggel való találkozáskor, veszélyes terepszakasz leküzdése, reagálás ellenséges repülőeszközre, mesterlövészre vagy tüzérségi tűzre.
Az Altiszti Alapfelkészítés végén van a fegyvernem/szakma választás. A választás során figyelembe veszik a leendő altiszt érdeklődési körét, ugyanakkor a teljesítményük és elért eredményeik alapján kerülnek adott specializációra.
A képzés helye: az ország különböző pontjain
(a Magyar Honvédség szakmai képzésbe bevont alakulatainak helyőrségeiben)
A leendő beosztásaiknak megfelelő szakmai gyakorlati felkészítést kapják meg a kijelölt helyőrségekben.
Az egyéves képzés záróakkordjaként külön felkészítést követően hajtják végre az Altisztavatást. Az avatáson tett esküt követően megkezdik szolgálatukat első beosztásaikban.